Hoofdpijn en irritatie in de Lente?

Waarom je in de lente sneller last van hoofdpijn en irratie kunt krijgen.

De lente brengt beweging. Meer licht, langere dagen en overal nieuw groen dat zich met kracht naar buiten baant.

In de oosterse geneeskunde hoort deze periode bij het element Hout en bij de levensfuncties van Lever en Galblaas. Dit zijn functies die te maken hebben met groei, richting en expressie. De drang om plannen te maken, in actie te komen en nieuwe dingen te starten.

Veel mensen herkennen dat gevoel: meer energie, meer ideeën, meer beweging.

Maar juist daar zit ook een valkuil.

De overgang van winter naar lente

Omdat de winter nog maar net achter ons ligt, is het lichaam soms nog niet volledig opgeladen. Als je dan meteen in die krachtige voorjaarsenergie stapt, kan het systeem uit balans raken.

In de praktijk zien shiatsutherapeuten in deze periode daarom vaker klachten zoals:

  • hoofdpijn of druk achter de ogen

  • prikkelbaarheid of een kort lontje

  • een gevoel van innerlijke onrust

  • spanning in nek en schouders

Dit zijn signalen dat de energie van de houtfase te sterk opstijgt of juist niet vrij kan bewegen.

In shiatsu kijken we hoe deze energie zich in het lichaam beweegt en waar ze te sterk naar boven gaat of juist vastloopt. Door te werken met de meridianen van Lever en Galblaas kan de energie weer beter gaan stromen.

Wat helpt om je energie in balans te houden

Je kunt zelf ook veel doen om de voorjaarsenergie goed te begeleiden.

  • Kom in beweging
    Wandelen, rekken, yoga of Do-In helpen om de energie door het lichaam te laten circuleren.

  • Eet meer groene bladgroenten
    Groenten zoals spinazie, snijbiet of kiemgroenten ondersteunen de leverenergie die in de lente actief is.

  • Zorg voor aarding
    Wortelgroenten, granen en warme maaltijden geven stabiliteit wanneer de energie te snel omhoog wil.

  • Voeg een klein beetje zuur toe
    Citroen, appelazijn of bijvoorbeeld een augurkje helpen om de opgaande energie te temperen en te centreren.

  • Forceer niets
    De lente brengt veel energie, maar overbelasting ligt juist in deze periode sneller op de loer.

De natuur laat ons ieder voorjaar hetzelfde zien:
groei vraagt niet alleen beweging omhoog, maar ook stevige wortels.

Zelf shiatsu leren?

Ben je geïnteresseerd en wil je zelf op deze wijze leren aanraken en behandelen? Doe dan mee met een van onze Proefmodules.

Zoek een shiatsutherapeut

Wil je zelf een behandeling? Boek dan een shiatsubehandeling bij een van onze afgestudeerde therapeuten.